Od určitého věku se některé ženy začínají více zabývat stárnutím pokožky a starosti jim dělají přibývající vrásky. Zároveň si zřejmě kladou otázku, jakým způsobem se s nimi lze bojovat a zda má cenu investovat peníze do různorodých kosmetických výrobků na trhu.
Mají vůbec krémy proti vráskám nějaký účinek? Třeba si je aplikovat hojně a často? Komu pomohou a pro koho jsou naprosto zbytečné? Jaké jiné jsou možnosti? Zeptali jsme se odbornic.
Myslete na prevenci, ne na zázračné účinky
Dříve či později se stárnutí pokožky a vráskám nevyhne nikdo. Zatímco některé ženy je nevnímají a přijaly je jako součást svého vzezření, jiné se jimi trápí a chtějí se jich zbavit.
Čtěte také:
Pěstování skalniček: Krásná skalka na zahradě
V první řadě je důležité pochopit, že stav pleti je ovlivňován vnitřními i vnějšími faktory včetně genetické predispozice, hormonálních změn, životosprávy i počasí. Tak jako v mnoha oblastech zdraví má i v tomto případě své místo prevence. To znamená pečovat o pokožku, čistit ji a vyhýbat se nadměrnému příjmu alkoholu, kouření a pobytu na slunci.
„Při opalování (iv soláriích) a při kouření dochází k úbytku vody v pokožce, ta se dehydruje a vznikají vrásky. Obecně má suchá pleť větší sklon k tvorbě vrásek než pleť mastná. Jmenovaným rizikovým činitelům je třeba se vyhnout,“ říká Renáta Katičová, odbornice na vývoj a výrobu kosmetických produktů z M&H Slovakia.
Při otázce, jakým způsobem kosmetické přípravky pomáhají v boji proti vráskám odpovídá, že účinné látky, které obsahují, nejsou léčivou látkou a tedy nejsou určeny k ovlivňování fyziologických funkcí, ale spíše k čištění, parfémování a ochraně kůže.
„Kosmetický výrobek je zboží běžné spotřeby, avšak často se mu přisuzují někdy až zázračné účinky a na to navazující očekávání zákazníků. Toto platí i pro skupinu takzvaných anti-aging přípravků, které ošetřují, tak jako kosmetické přípravky obecně, pouze povrch kůže a odlišují se od přípravků lékařské kosmetiky,“ vysvětluje Katičová.
Tak působí například i po domácku vyrobené kosmetické produkty, které si mnohé ženy míchají doma samy a používají v nich například oblíbený kokosový olej či bambucké máslo. Neměli by tedy počítat s tím, že je zbaví hlubokých vrásek na tváři.
Katičová také upozorňuje, že ačkoli člověk přírodní látky toleruje lépe než ty syntetické, „nic není jednoznačné a také na ‚čistou přírodu‘ může vzniknout alergie a nežádoucí reakce, ačkoli pravděpodobnost tohoto jevu je nižší než u syntetické kosmetice.“
Krémy nestačí
Trh je prosycen výrobky, které slibují vyhlazenou tvář bez vrásek, žádné známky stárnutí a svěží mladistvý vzhled. Lékařka Jana Chudíková, odbornice na estetickou medicínu z NU‘ Clinic vysvětluje:
„Krémy podporují ochranu zejména naší vnější epidermy, tedy vrstvy kůže, která jako první komunikuje s vnějším prostředím. Účinné látky v krémech vzhledem k jejich koncentraci a často i pro velikost jejich molekul dokáží působit pouze v epidermu, nižší do dermy se již v účinném množství nedostanou.“
Příkladem jsou především krémy s kyselinou hyaluronovou. Ty, které ji obsahují, nejsou schopny vyplňovat vrásky, protože samotná kyselina má velkou molekulu, která nedokáže přejít přes epidermu do hlubších vrstev.
Oddálit vrásky v případě mladší pleti s ještě nezafixovanými mimickými vráskami dokáží krémy s obsahem retinolu, antioxidantů a AHA kyselin. „K úplnému zastavení vzniku vrásek nebo k odstranění již existujících vrásek však jejich samotná aplikace nestačí,“ říká lékařka. A to ani v případě, že byste utratili celou krabici krému denně.
„Třeba si uvědomit, že krémy působí zejména v úrovni vnější vrstvy kůže. Pod touto vrstvou se nachází silnější vrstva, kterou si lze představit jako houbu, která je v mládí dostatečně nasycená naší vlastní kyselinou hyaluronovou a ostatními výživnými látkami,“ vysvětluje Chudíková.
„V průběhu života se v ní postupně odbourává kyselina hyaluronová, čímž se zhoršuje stupeň hydratace a tím i průnik živin ke kolagenovým a elastickým vláknům a buňkám. Postupné vysychání naší ‚špongie‘ nejvíce přispívá ke ztrátě elasticity kůže a tvorbě vrásek.“
Krémy tedy udržují dobrou kvalitu pleti zejména zvenčí, důležité je však udržovat v dobrém stavu i dermu, čehož se podle slov lékařky dá dosáhnout pouze injekční aplikací látek. Ne vždy je sice nutné „zachraňovat“ pokožku pomocí invazivních a komplikovaných zákroků, v případě špatného stavu pleti a snahy odstranit hluboké vrásky jsou však jednoznačně nejúčinnější.
Jiná pleť, jiná péče
Péče o pleť je třeba podle Jany Chudíkovej upravit podle aktuálních změn na pokožce.
„Pokud je pleť mladá a bez vrásek, stačí ji pravidelně krémovat hydratačními nebo výživnými krémy. Při základní péči je vhodná aplikace dvakrát denně po ranní a večerní hygieně pleti. V případě výrazné suchosti pleti se může počet aplikací během dne zvýšit. Potřebné je pleť udržovat vláčnou, bez pocitu napnutí a pálení,“ doporučuje lékařka.
Když se začnou objevovat první mimické vrásky, preventivně mohou působit vyhlazující krémy nebo takzvaná injekční mezoterapie či jiná stimulační přístrojová ošetření.
„O zralou pleť s již vytvořenými vráskami je třeba pečovat komplexně. Vrásky a jiné změny se odstraňují v estetické ambulanci anti-agingovými ošetřeními,“ říká Chudíková. Žena s výraznými hlubokými vráskami si tak sama doma pomocí kosmetických přípravků a krémů nepomůže. „Tyto nežádoucí změny lze účinně řešit pouze pomocí estetických zákroků,“ objasňuje odbornice.
Tip redakce: Zdraví je to nejdůležitější co máme, načerpejte inspiraci jak se o své zdraví správně starat.